Czym są pale CFA?
Pale CFA to budowlany element konstrukcyjny, który stosuje się przy budowie fundamentów głębokich pod ekranami akustycznymi i obiektami mostowymi oraz w konstrukcjach oporowych. Są to pale formowane świdrem ciągłym – angielska nazwa pali CFA brzmi Continuous Flight Auger Piles. Pale CFA to pale wiercone wykonywane przy użyciu świdra ciągłego osadzonego w rurowym rdzeniu.
Proces budowy
Wykonanie pali polega na wdrążeniu świdra na określoną głębokość w jednym cyklu, czyli bez wyjmowania narzędzia. Do świdra wpompowuje się mieszankę betonową, która wraz z podnoszeniem świdra dokładnie wypełnia trzon pala. Prędkość podnoszenia świdra jest ściśle kontrolowana i dostosowana do prędkości podawania mieszanki, co ma zapewnić odpowiednie podciśnienie w czasie formowania. Zbrojenie pala wprowadza się do świeżej mieszanki poprzez wciskanie, wibrowanie lub wciąganie.
Zastosowanie palii wwiercanych
Pale CFA najczęściej montuje się w gruntach spoistych, takich jak gliny i iły oraz niespoistych o wysokim stopniu zagęszczenia. Pale doskonale przenoszą obciążenia z fundamentów na warstwy nośne gruntu i są stosowane przy fundamentach głębokich, obudowach palisad i wykopów oraz przy budowie tuneli, dróg i mostów. Palowanie wykorzystywane jest także przy wznoszeniu elementów infrastruktury przeciwpowodziowej i konstrukcjach zabezpieczających osuwiska.
Zalety pali CFA
Podczas budowy pali CFA występuje niski poziom hałasu i wibracji, co czyni te konstrukcje idealnym rozwiązaniem podczas prac na terenach zurbanizowanych. Pale sprawdzają się w trudnych warunkach glebowych oraz w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Pale wwiercane są zdolne do przenoszenia sporych obciążeń ściskających, bocznych i wyciągających. Pozostałe zalety to relatywnie niski koszt i szybki czas budowy.